30 cze 2012

Jak dbać o wannę z hydromasażem?

Dodał: Archbishop | Kategoria: AGD i urządzenia domowe, Czyszczenie i konserwacja, Odnowa biologiczna i SPA, Rekreacja, Sprzątanie, Zdrowie rodzinne

Wanna z hydromasażemNa wannę z hydromasażem stać obecnie wiele gospodarstw domowych. Przed zakupem takiej wanny, powinniśmy pamiętać to ewentualnych problemach z pielęgnacją oraz utrzymaniem jej w czystości. Jak się okazuje, dbałość o wannę z systemem hydromasażu wcale nie musi oznaczać kłopotów.

Pozytywny wpływ na organizm

Kąpiel w wodzie z bąbelkami jest jedną z najbardziej efektywnych i naturalnych metod leczenia organizmu, z której mogą korzystać wszyscy, zarówno dzieci, jak oraz ludzie z różnego typu dolegliwościami. Ciepła woda oraz rytmiczny masaż rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie i stymulują wydzielanie endorfin, hormonów szczęścia. Dzięki temu zmęczone oraz nadwyrężone mięśnie wypoczywają, a naturalne procesy regeneracyjne zostają przyśpieszone.

Patrząc na pozytywne efekty wodnych kuracji, wskazane jest poważnie rozważyć zakup wanny z hydromasażem, zwłaszcza że z dnia na dzień stają się one coraz bardziej przystępne cenowo. W zależności od wyposażenia oraz klasy, wanny oferowane są z systemem masażu wodnego lub z systemem masażu wodnego oraz powietrznego. Brzmi świetnie, ale czym się one różnią?

Schemat działania

Efekt masażu wodnego wytwarzany jest poprzez działanie pompy, znajdującej się zazwyczaj pod wanną, oraz odbywa się on przy pomocy dysz, zainstalowanych w ściankach wanny. Ilość, rodzaj oraz rozmieszczenie zależą oczywiście od stopnia zaawansowania zamontowanego w naszej łazience systemu. Siłą masażu można przeważnie sterować przy pomocy regulatora systemu masażu, który może być manualny lub elektroniczny.

Masaż powietrzny, tak zwany perełkowy, wytwarzany jest przez dmuchawę powietrza, która zasysa je do kanałów powietrznych. Czasem jako opcja dodatkowa montowany jest podgrzewacz powietrza, co powoduje zwiększenie komfortu (ale także zużycia prądu!). Powietrze to wydostaje się do wanny otworami, które znajdują się na dnie wanny. Aktualnie na rynku można znaleźć dwa rodzaje rozwiązań masażu powietrznego, co widoczne jest w budowie dna wanny. W tym nowocześniejszym dno wanny wyposażone jest w kilkadziesiąt otworów powietrznych, którymi wydostaje się powietrze. Zaletą tego rozwiązania jest większy komfort kąpieli, ale także wannę taką łatwiej jest czyścić oraz pielęgnować.

Drugi typ, to wanny z kilkoma dyszami (są tańsze). Ich główną wadą jesto to, że delikatnie wystają sponad poziomu dna, więc siadając zawsze czujemy ich obecność. Nieco trudniej jest je także utrzymać w czystości, ponieważ przy ich krawędzi zbiera się osad oraz kamień. Dlatego biorąc kąpiel w wannie z hydromasażem, powinno się wcześniej wziąć prysznic!

Bardziej zaawansowane technologicznie systemy masażu powietrznego posiadają na wyposażeniu ozonator, który znacząco zwiększa efektywność masażu perełkowego za pomocą ozonowania powietrza. Ozon przynosi szereg wspaniałych efektów w usuwaniu rozstępów, cellulitu oraz zmarszczek, dotlenia skórę, poprawia jej koloryt, przynosi dobre wyniki w leczeniu żylaków czy chorób skóry. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż wspomaga on pracę układu krążenia. Ozonowanie wody działa też bakteriobójczo, co w praktyce oznacza łatwiejsze utrzymanie wanny w czystości oraz przede wszystkim higienie.

Konserwacja

Wanna z systemem hydromasażu gwarantuje wiele przyjemności, ale to także zestaw obowiązków, wynikających z jej korzystania. Oznacza to konieczność dbania o jej czystość oraz higienę. Praktycznie nie zdarza się tak, by po kąpieli w wannie z hydromasażem cała woda spłynęła prosto do kanalizacji. Pewna niewielka jej ilość może zostać w przewodach systemu. Taka stojąca woda jest więc przyjaznym środowiskiem do rozwoju różnych mikroorganizmów i może być zabójcza dla całego systemu hydromasażu. W efekcie dochodzi do uwalniania nieprzyjemnych zapachów oraz wytrącania się osadów. Dlatego też ważna oraz wymagana jest właściwa pielęgnacja takiej wanny bez względu na to, czy podczas kąpieli korzystamy z urządzeń do hydromasażu, czy nie.

Aby utrzymać taką wannę w czystości, powinno się ją co jakiś czas dezynfekować. Całe szczęście, firmy produkujące wanny z hydromasażem, oferują również specjalne środki do ich dezynfekcji, zatem wbrew powszechnej opinii czynność ta nie nastręcza zbyt wielkich kłopotów Jeżeli wanna ma system automatycznej dezynfekcji, pielęgnacja oraz dezynfekcja ogranicza się jedynie do uzupełniania płynu dezynfekującego w zbiorniku i wciśnięciu właściwego przycisku na panelu sterowania. System automatycznie dozuje odpowiednią ilość płynu oraz samodzielnie steruje procesem dezynfekcji, który trwa około kilkudziesięciu minut.

Trzeba pamiętać, aby po zakończeniu całego procesu dokładnie wypłukać letnią wodą zarówno wannę, jak i system przewodów. Po kilkudziesięciu minutach od zakończenia spuszczania wody, powinno nastąpić automatyczne przedmuchanie oraz osuszenie kanałów powietrznych. Taką dezynfekcję powinno się przeprowadzać z użyciem świeżej wody. Nie zaleca się używania wody pozostałej po kąpieli. Jest to niesamowicie wygodne, ale jak zapewne wszyscy się domyślają, wanny wyposażone w taki mechanizm, są zdecydowanie droższych od swoich odpowiedniczek bez tego systemu. Wanny z tańszymi systemami hydromasażu automatyczną dezynfekcję mają montowaną opcjonalnie. W przypadku braku automatycznej dezynfekcji, należy wykonywać ją ręcznie, co jednak nie stanowi dużego problemu.

Polega to na napełnieniu wanny czystą, zimną wodą powyżej poziomu dysz, dodaniu do niej płynu dezynfekującego, w podanej przez producenta ilości i włączeniu na kilka minut masażu wodnego oraz powietrznego. Następnie napełnioną wodą wannę pozostawiamy na minimum kilkanaście minut, po czym ponownie załączamy urządzenie na kilka minut. Zabieg dezynfekcji powinno się dokonywać nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu konserwacji Waszych wanien, skontaktujcie się bezpośrednio z producentem. Tamtejsi eksperci będą najlepiej zorientowani co do metod czyszczenia i dezynfekcji poszczególnych modeli.

Przyjemnych kąpieli!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Jak dbać o wannę z hydromasażem?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Tagi: , , , , ,

Zobacz podobne:

Zostaw komentarz