11 lut 2010

Jak hodować muchołówkę?

Dodał: Celestyn | Kategoria: Rośliny

Muchołówka (Dionaea muscipula) jest rośliną mięsożerną, jak sama nazwa wskazuje jej ulubionym daniem jest mucha, ale nie tylko, mogą to być też inne owady jak i również pajęczaki, robaki i niektóre skorupiaki. Roślina ta mieszka na bagnach, tak jak większość roślin mięsożernych. Muchołówka ma w „pułapkach” specjalne włoski czuciowe, dzięki którym w momencie ich podrażnienia „paszcza” gwałtownie zamyka się i nie pozwala ofierze na ucieczkę. Lepiej nie drażnijcie włosków dla zabawy, ponieważ muchołówka traci w ten sposób niezbędną energię oraz zużywa pułapkę, która może być wykorzystana tylko kilka razy.

Dlaczego muchołówka poluje na owady?
Ponieważ rośnie na glebie ubogiej w substancje odżywcze (głównie azot) – poprzez  trawienie owadów muchołówka uzupełnia brakujące w niej składniki

Gleba

Muchołówka wymaga podłoża o Ph od 3 do 5. Doskonała będzie mieszanka kwaśnego torfu (bez dodatków i nawozów), w połączeniu z gruboziarnistym piaskiem. Torf z piaskiem mieszamy w stosunku 2:1.

Karmienie
Muchołówka może jeść owady, pajęczaki, robaki i niektóre skorupiaki. Powinna ona sama coś „upolować”, jednak gdy zauważymy że nic nie jadła od dłuższego czasu możemy ją trochę dokarmić. Najlepiej jest dawać żywe danie. Jeśli muchołówka nie zaciśnie szczęk to można podrażnić jej włoski patykiem by zacisnęła. Trawienie trwa od tygodnia do nawet trzech, w zależności od wielkości dania. Trzeba także pamiętać żeby dać jedno danie tylko do jednej główki! Uwaga: muchołówka może nie przyjąć martwego dania, ponieważ kiedy podajemy żywe danie, rusza się one i ciągle drażni włoski czuciowe, dzięki temu roślina zaciska szczęki coraz mocnej i wydziela soki trawienne, dlatego najlepiej jest kiedy podajemy martwe danie drażnić włoski drutem. Kiedy tego nie zrobimy następnego dnia roślina otworzy się, a danie będzie ciągle w pułapce, nawet nie tknięte.

Oświetlanie
Oświetlanie jest równie ważne jak pozostałe punkty, gdyż powoduje ładne szkarłatne lub różowe ubarwienie w pysku( w zależności od odmiany, są odmiany tylko z zielonym ubarwieniem) i pomaga roślince rosnąć. Muchołówkę należy hodować w dobrze oświetlonym miejscu, np. na parapecie, od strony południowej. W zimę można postawiać specjalną lampkę, którą można kupić we wszystkich sklepach akwarystycznych oraz AGD. Latem kiedy jest naprawdę gorąco można postawić roślinę na ogródku, w ten sposób może ona też sama łapać owady, które będzie przyciągała słodką wonią.

Podlewanie
Jest bardzo ważne, gdyż muchołówka żyje na bagnach i moczarach i musi mieć dobrą wilgotność. Najlepiej jest położyć doniczkę z rośliną na spodek i nalać tam wody(ok. 2-3 cm, podlewanie przez podsączanie), kiedy wypije dolać. Należy pamiętać by nie dawać wody prosto z kranu – najlepiej podlewać wodą destylowaną lub deszczówką (jeśli mieszkamy na czystych terenach), ewentualnie przegotowaną, odstaną wodą. Podczas zimowania, należy ograniczyć podlewanie, jednak gleba cały czas powinna być wilgotna

Przesadzanie
Muchołówkę należy przesadzać co dwa, trzy lata do większego i nowego podłoża, w ten sposób muchołówka będzie rosła i głębiej wypuszczała korzenie. Jednak jeśli muchołówka już nie mieści się w swoim domku to trzeba przesadzić jak najszybciej, by nie zmarniała. Najlepiej jest przesadzić roślinnego pupilka do wysokiej doniczki, ponieważ głębiej się będą zapuszczały korzenie.

Zimowanie
„Dlaczego moja muchołówka podczas zimy zmarniała?” . Można zauważyć, że nasz roślinny pupilek zgnił lub trochę usechł. Muchołówka po prostu jest w stanie spoczynku, czyli w trakcie zimowania. Kiedy roślina jest w takim stanie, należy doniczkę wraz z rośliną postawić w chłodnym (ok 10C) i zaciemnionym miejscu(np. piwnicy), pamiętając o podlewaniu. Muchołówka budzi się ze snu kiedy tylko poczuje pierwszy promyk słońca.

Nawożenie
Muchołówka nie potrzebuje żadnego nawożenia (nawet nie wolno tego robić), wystarczy jej białko upolowanych owadów.

Rozmnażanie
Posiadaną bylinę możesz rozmnożyć wiosną, poprzez podział kłączy na mniejsze części, które należy posadzić pojedynczo. Jesienią można także wysiać nasiona do mieszaniny torfu z piaskiem w stosunku 2:1.
Jeśli jednak zależy nam na wyglądzie i formie rośliny powinniśmy nie pozwolić roślinie zakwitnąć. Kiedy kwiat urośnie do ok 3-4cm należy go obciąć przy samej podstawie.

Krótki pokaz umiejętności:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.1/10 (32 votes cast)
Jak hodować muchołówkę?, 9.1 out of 10 based on 32 ratings

Tagi: ,

Zobacz podobne:
 • Brak podobnych wpisów

4 komentarzy do “Jak hodować muchołówkę?”

 1. Anonim Napisał:

  super

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.4/5 (7 votes cast)
 2. Maria Napisał:

  Bardzo piękne opracowanie.
  Chciałam dać najwyższą ocenę za treść i ilustracje , ale pewnie źle kliknęłam i zapisało się dosyć marnie.
  Przepraszam.
  Jestem zauroczona tą rośliną . Mam też ją u siebie i zaglądam często do tego tekstu.
  Dziękuję. Maria

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.8/5 (8 votes cast)
 3. Anonim Napisał:

  Super!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 4. TERESA Napisał:

  kupiłam własnie dzisiaj tę roślinkę opis jest wyczerpujacy, myśle ze bede zadowolona

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Zostaw komentarz