17 mar 2010

Jak obniżyć koszty kredytu hipotecznego?

Dodał: Archbishop | Kategoria: Inwestycje, Nieruchomości, Zarządzanie majątkiem

Obniżenie rat pozwoli nam odciążyć domowy budżet

Obniżenie rat pozwoli nam odciążyć domowy budżet

7 wskazówek, jak obniżyć koszty kredytu hipotecznego

Powszechnie wiadomo, jak dużym obciążeniem dla budżetu domowego są koszty kredytu hipotecznego, a w szczególności jego raty. Co zrobić, aby je obniżyć?

Obecnie banki znowu zaczynają kusić klientów promocjami dotyczącymi kredytów hipotecznych. Mimo to, koszty takiego kredytu zazwyczaj są bardzo duże. Poniżej 7 sposobów, jak można obniżyć koszty kredytu hipotecznego:

1) Szukajmy promocji. Co pewien czas banki organizują akcję reklamowo-marketingową powiązaną z różnymi bonusami dla klientów – czasem może to być obniżenie marży kredytu, czasem zrezygnowanie z części lub nawet całości prowizji.

2) Niektóre banki oferują niższe oprocentowanie kredytu swoim stałym klientom. Zapytajmy więc we własnym banku, tam gdzie mamy konto osobiste, czy dzięki temu że jesteśmy ich klientem, nie przysługują nam za to jakieś bonusy

3) Obecnie banki chcą klienta związać z sobą na jak najdłużej i jak największą liczbą produktów. Dowiedzmy się, czy bank lepiej traktuje klientów, którzy posiadają w nim więcej produktów bankowych – praktycznie każdy z nas posiada konto osobiste, kartę kredytową czy jakieś ubezpieczenie. Dlaczego nie mielibyśmy wykorzystać tego do obniżenia naszych kosztów związanych z kredytem hipotecznym?

4) Skorzystajmy z usług doradcy finansowego. Firmy pośrednictwa finansowego mają w swojej ofercie kredyty kilku a nawet kilkunastu banków. Jeśli doradca jest rzetelny, powinien wybrać najbardziej odpowiadający nam kredyt, co bardzo często jest tożsame z mniejszymi kosztami takiego kredytu. Oczywiście w tym przypadku musimy uważać – nierzetelny doradca może nam polecać kredyt, który będzie najlepszy, ale dla niego (będzie miał z niego najwyższą prowizję)

5) Porównywarki kredytów. Wiele serwisów w Internecie oferuje różnego rodzaju porównywarki, w tym porównywarki kredytów hipotecznych. Dzięki oprogramowaniu, które na bieżąco aktualizuje ofertę kredytową banków, mamy dostęp do najnowszych propozycji i promocji w tym zakresie. Tu z kolei należy pamiętać, że jeszcze nie wszystkie banki posiadają oprogramowanie, umożliwiające umieszczenie ich oferty w porównywarkach kredytowych

6) Rodzina na swoim – hit roku 2009 i być może 2010. Dzięki dopłacie do maksymalnie połowy odsetek zaciągniętego kredytu, przez 8 lat nasze raty kredytowe mogą być dużo mniejsze, niż przy standardowym kredycie. Oczywiście program Rodzina na swoim ma dużo ograniczeń – m.in. wielkość kredytowanego mieszkania czy domu, możliwość wzięcia kredytu tylko w złotówkach, limit ceny za metr kwadratowy lokalu (ustalany oddzielnie dla każdego województwa i miasta wojewódzkiego) czy wreszcie nieposiadanie swojego lokum. Jednak mimo tych ograniczeń, kredyty w ramach programu Rodzina na swoim były bardzo chętnie wybierane przez klientów w ubiegłym roku.

7) Kredyt w walucie obcej. Oprocentowanie kredytów w walutach obcych (szczególnie w euro i franku szwajcarskim) jest niższe o kilka procent od kredytów złotowych. Jednakże ta opcja, z racji ryzyka związanego ze zmiennością kursu walutowego, przeznaczona jest głównie do osób zarabiających w obcej walucie (ale również dla spekulantów).

Podsumowując, należy pamiętać o tym, że to kredyt jest dla nas, a nie odwrotnie.

Czasami więc uda się znaleźć ofertę, która mimo tego, że nie będzie ani ofertą promocyjną, ani nie będzie kredytem w ramach programu Rodzina na swoim, będzie dla nas najkorzystniejsza…

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl – źródła darmowych artykułów do przedruku.

O autorze
Sprawdź wszystkie koszty związane z kupnem mieszkania

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.2/10 (5 votes cast)
Jak obniżyć koszty kredytu hipotecznego?, 6.2 out of 10 based on 5 ratings

Tagi: , , , , , , ,

Zobacz podobne:

Zostaw komentarz