27 maj 2011

Jak usunąć wodę z baku?

Dodał: Celestyn | Kategoria: Naprawa, Porady, Utrzymanie samochodu

Jeśli zatankowałeś benzynę z niepewnego źródła i niedługo po tym poczułeś znaczny spadek mocy z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że „zassałeś” trochę wody. Jeśli nie ma jej zbyt dużo w łatwy sposób możemy się jej pozbyć

Również jeżdżąc ciągle na prawie pustym zbiorniku (np. najczęściej taki problem dotyczy użytkowników instalacji LPG) narażamy się na to, iż  woda skropli się pod wpływem zmian temperatury ze zgromadzonego w baku powietrza. Najgorsza sytuacja jest jesienią oraz wczesną zimą, kiedy to powietrze jest najbardziej wilgotne, dlatego też w tym okresie lepiej tankować do pełna, aby w baku było jak najmniej powietrza.

Najprostszym, stosowanym od bardzo dawna, domowym sposobem  na pozbycie się wody jest dolanie 0,5l denaturatu na pełen bak paliwa. Woda nie miesza się z benzyna, a ponieważ jest cięższa od etyliny, zbiera się na dnie zbiornika. W wyniku tego podczas zimy, gdy przyjdzie silny mróz na dnie zbiornika mogą powstać zatory lodowe, przez które uruchomienie silnika może stać się utrudnione lub niemożliwe – tak jakby brakowało paliwa. Alkohol z denaturatu działa jak mydło – rozpuszcza się zarówno w wodzie jak i benzynie, dzięki czemu bardzo małe cząsteczki wody „przepalą” się razem z benzyną i alkoholem.

Denaturat nie zrobi silnikowi krzywdy, jednak w przypadku silników najnowszej generacji z bardzo precyzyjną technologią polecałbym bardziej wyrafinowane środki.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie uszlachetniaczy paliwa wiążących wodę. Znaleźć je można w sklepach motoryzacyjnych oraz na stacjach benzynowych – dostępnych zarówno dla silników benzynowych, jak i diesla. Butelka starczająca na kilka pełnych baków paliwa kosztuje około 15zł.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.1/10 (15 votes cast)
Jak usunąć wodę z baku?, 6.1 out of 10 based on 15 ratings

Tagi: , , , , ,

Zobacz podobne:

Jeden komentarz do “Jak usunąć wodę z baku?”

  1. Jak usunąć wodę z baku? | Przeduk artykułów Napisał:

    [...] taki problem dotyczy użytkowników instalacji LPG) narażamy się na to, iż  woda [...] Pełny tekst Ten wpis został opublikowany w kategorii worekpomyslow.pl. Dodaj zakładkę do bezpośredniego [...]

Zostaw komentarz