25 sty 2014

Jak skonfigurować konto Gmail w Windows Phone 8

Dodał: Archbishop | Kategoria: Elektronika, Internet, Porady, Telefony, Telefony komórkowe i akcesoria

Konto Gmail w Windows Phone 8Przekonałem się ostatnio, że dodanie obsługi poczty Gmail w telefonie korzystającym z Windows Phone 8 nie jest takie trywialne, jak ma to miejsce w przypadku systemu Android.

Godziny przeczesywania internetu w poszukiwaniu rozwiązania przyniosły sukces. W poniższym wpisie pokażę Wam jak szybko i wygodnie dodać obsługę konta Gmail do mechanizmu obsługi poczty w Windows Phone.

Problemy pojawiają się przede wszystkim, gdy mamy włączoną autentykację dwuetapową. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, stosowane w celu ograniczenia dostępu do poczty dla nieautoryzowanych urządzeń. Na przykład, gdy po raz pierwszy logujemy się do poczty na nowym komputerze, musimy go zautoryzować poprzez wpisanie kodu uwierzytelniającego przesłanego na telefon komórkowy.

Problem nr 1 – brak dobrego klienta poczty Gmail dostępnego w sklepie Microsoft

W sklepie znajduje się kilka aplikacji, które pozwalają obsługiwać konto pocztowe Google, ale żadna z nich nie daje takiej funkcjonalności jak apka w Androidzie. Zaskoczeni? Nie ma co się dziwić – Googlowi nie zależy na promowaniu konkurencji, więc żadna z tych aplikacji nie jest oficjalnie przez nich wspierana.
Poza tym korzystając z dostępnych aplikacji, nie zsynchronizujemy książki adresowej z książką dostępną w telefonie.

Problem nr 2 – standardowa opcja „Dodaj konto” nie działa

Wydawałoby się, że nie ma sensu instalowanie dodatkowej aplikacji, skoro możemy dodać konto w telefonie. To prawda, ale nie jest to takie proste, gdyż zwykłe dodanie konta wraz z wpisaniem danych dostępowych, będzie skutkowało pojawianiem się kodu błędu wraz z informacją, że konfiguracja wymaga interwencji.

Spis kont w Windows Phone

Rozwiązanie problemu

Cały trik polega na tym, że standardowe hasło nie jest obsługiwane, gdyż niektóre urządzenia bądź starsze aplikacje nie mogą korzystać z autentykacji dwuetapowej. Musimy zatem wygenerować unikalne hasło dla danego urządzenia.

W tym celu wchodzimy na stronę https://accounts.google.com/b/0/IssuedAuthSubTokens i logujemy się na konto Google. Następnie w sekcji „Hasła aplikacji” wpisujemy nazwę aplikacji bądź urządzenia, np. Mój Telefon i klikamy na „Generuj hasło”.
W telefonie podczas konfigurowania konta musimy wprowadzić wygenerowane hasło, a nie nasze standardowe hasło!

Hasła aplikacji Google

Następnie konfigurujemy dostęp w telefonie. Poniższy przykład dotyczy telefonu Nokia Lumia 920 działającego na systemie operacyjnym Windows Phone 8. Oczywiście przekazywanie poczty przez IMAP musi być włączone w Gmailu.

  1. Wchodzimy w Ustawienia -> poczta + konta
  2. Wybieramy „Dodaj konto” -> Google
  3. Wpisujemy adres e-mail i wygenerowane wcześniej unikalne hasło
  4. Klikamy „Zaloguj”

To już wszystko. Konto pocztowe Google Gmail zostało dodane w systemie Windows Phone 8. Dalej pozostaje zastosowanie standardowej konfiguracji w zakresie synchronizacji kontaktów bądź dostosowanie ustawień pod kątem własnych preferencji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (6 votes cast)
Jak skonfigurować konto Gmail w Windows Phone 8, 9.8 out of 10 based on 6 ratings Zobacz podobne:

Zostaw komentarz