9 lut 2010

Jak pokroić cebulę?

Dodał: Archbishop | Kategoria: Przygotowanie i obróbka żywności

Koszyk cebuliPokrojenie cebuli nie jest doktryną super-kucharzy i nie wymaga nadludzkich umiejętności. Jednakże pokrojenie jej bez płakania, to już jest wyczyn do pozazdroszczenia :)

Ile razy, biorąc do ręki cebulę, przeklinaliście ją w myślach? Ile razy kończyło się na odłożeniu noża po kilkunastu sekundach? Ile razy wizytowaliście toaletę, aby przemyć wodą piekące oczy?

Też znam ten ból!

Dlatego też postanowiłem się z Wami podzielić znanymi sposobami łatwego i szybkiego pokrojenia cebuli, które zminimalizują ilość łez lub je wręcz wyeliminują.

Tak po prawdzie, to istnieje jeden niezawodny sposób – użycie blendera :)

Mieliśmy jednak mówić o krojeniu ręcznym. Część ludzi lubi sobie zasłaniać oczy, na przykład goglami. Faktycznie, jest to dobry sposób, aby do oczu nie dostawały się drażniące substancje. Jednak nie każdy ma lub chce ubierać gogle. Poniżej opiszę 2 sposoby. Przy każdym z nich ważna jest jedna rzecz – szybkość krojenia bardzo ostrym nożem. Ostry nóż to podstawa przy krojeniu cebuli! Wynika to z faktu, że komórki, zawierające piekący sulfin etylu, nie są miażdżone, a przecinane i z tą niewielką ilością substancji, która wydostanie się do powietrza, układ buforujący oka jest sobie w stanie poradzić. Należy bardzo uważać podczas krojenia, gdyż nie wprawione osoby mogą się pokaleczyć!

Aby pokroić cebulę najpierw odkrój część z korzonkami, potem ją obierz. Przekrój ją wzdłuż, na pół, jeśli potrzebujesz półplasterki lub zostaw w całości, jeśli chcesz mieć zgrabne krążki. Następnie pokrój cieniutko w poprzek.

Aby posiekać cebulę nie odcinaj części z korzonkami – dzięki temu nie rozpadnie się w czasie krojenia! Cebulę obierz od góry, zostawiając odrobinę skórki przy korzonkach. Najpierw natnij wzdłuż (nie do końca), a potem w poprzek. Im więcej prostopadłych nacięć zrobisz, tym drobniej posiekasz cebulę. Następnie zacznij kroić tak, jakbyś kroił plasterki. Na desce automatycznie pojawi się drobno posiekana cebula.

Poniżej jeszcze jeden sposób.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Tagi: , , ,

Zobacz podobne:

Zostaw komentarz