11 lut 2010

Jak naostrzyć łyżwy?

Dodał: Celestyn | Kategoria: Sporty

Płoza powinna mieć minimalny rowek wzdłuż. Głębokość tego rowka to 0,05-1 milimetra i zależy od umiejętości łyżwiarza. Osobom początkującym oraz lżejszym zaleca się mniejszy rowek. Głębszy rowek stosuje się do łyżew figurowych, natomiast do hokejowych płytszy – przy za głębokim rowku hamowanie „z chmurką” może być prawie nie do wykonania
Jak sprawdzić czy łyżwy są tępe?

Najlepiej podczas jazdy – jeśli rozjeżdżają się nogi – znak że czas zabrać się za ostrzenie. Ostrość łyżew można sprawdzić również przejeżdżając palcem po płozie lub poprzez przyłożenie paznokcia do płozy pod bardzo małym kątem i lekkim pociągnięciem w dół, równolegle do płozy. Paznokieć powinien się lekko „zeskrobać” ale tak, aby nie powstał na nim ślad.

Tytuł porady raczej powinien brzmieć „gdzie” a nie „jak”. Podczas samodzielnego ostrzenia łyżew pilnikiem czy tez osełką można je bardzo łatwo stępić a nawet zniszczyć. Do takich czynności potrzebny jest lepszy sprzęt i odpowiednie umiejętności. Łyżwy najlepiej ostrzyć w serwisie przy lodowiskach lub w dużych sklepach sportowych jak InterSport czy Go-Sport.  Cena waha się w granicach 5-10zł, natomiast jakość jest nieporównywalnie lepsza.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.8/10 (8 votes cast)
Jak naostrzyć łyżwy?, 5.8 out of 10 based on 8 ratings

Tagi: , ,

Zobacz podobne:

2 komentarzy do “Jak naostrzyć łyżwy?”

 1. Ferr Napisał:

  Unikajcie ostrzenia łyżew w sklepach GO-SPORT!! To totalna porażka, aż mnie krew zalała gdy zobaczyłem co z nimi zrobili. Nikt nie naostrzy ich lepiej niż doświadczony pracownik lodowiska i tam też lepiej jest się udać.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
 2. huh Napisał:

  No, ale jeśli ktoś w Pile w auqaparku będzie chciał sobie naostrzyć łyżwy, to niech uważa na dziadka w okularach… zamiast zrobić lekkiego „rowka” w hokejowych, to zrobił mi płozy na… …uwaga! PŁASKO ;o spytawszy się dlaczego tak zrobił, odpowiedział, że on dopiero czytał jak to się robi.
  LUDZIE! JAK NIE WIECIE JAK TO SIĘ ROBI TO POĆWICZCIE NA CZYMŚ INNYM, A NIE NA KLIENTACH!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)

Zostaw komentarz