12 lut 2010

Jak założyć siodło?

Dodał: Archbishop | Kategoria: Konie

Na wstępie wrzucam dwa zdjęcia (siodła i ogłowia) – dla ułatwienia opisu siodłania:

Opis elementów siodła

Elementy siodła

1. Łęk przedni   2. Siedzisko   3. Łęk tylni   4. Poduszki podbicia   5. Czaprak 6. Popręg   7. Puślisko   8. Tybinka   9. Poduszka kolanowa   10. Wycięcie na kłąb

Elementy ogłowia

Elementy ogłowia

1. Podgardle   2. Pasek policzkowy   3. Nagłówek   4. Naczółek   5. Nachrapnik   6. Kółko wędzidłowe   7. Wodz

Zaczynamy!

 1. Jeżeli używasz czapraka albo podkładki pod siodło, połóż je najpierw na grzbiecie.
 2. Umieść siodło wysoko z przodu, bardzo blisko kłębu, a następnie lekko przesuwaj do tyłu z włosem, aż znajdzie się we właściwej pozycji. Odległość między popręgiem a stawem łokciowym konia powinna wynosić mniej więcej tyle co szerokość ludzkiej ręki. Uważaj na to, gdyż siodło założone zbyt daleko od kłębu znacznie obniży komfort jazdy i koń może mieć problemy z oddychaniem. Ponadto jeździec będzie mu odbijał nerki podczas kłusu i galopu w pełnym siadzie. Siodło umieszczone zbyt blisko kłębu, spowoduje jego otarcie, a ta część goi się u konia bardzo długo.
 3. Przejdź na drugą stronę i ściągnij popręg. Uważaj, aby nie obić go o nogi konia, gdyż popręg lekki nie jest i możesz zrobić koniu krzywdę. Sprawdź czy nie jest przekręcony i wróć na lewą stronę zwierzęcia.
 4. I teraz uwaga! Przeciągnij popręg pod brzuchem konia na lewą stronę, podnieś tybinkę dużą i przypnij do dwu skrajnych przystuł – trzecia pozostaje jako rezerwowa. Popręg dociągaj stopniowo, początkowo lekko, ostrożnie i powoli. Podstawowym błędem jest zapinanie popręgu od razu „na maxa”. Niepotrzebnie się tym konia stresuje – uczy się wtedy bronić, mocno nadymać i utrudniać cały proces.
 5. Dosiądź konia i popraw popręg – konie i tak mają w zwyczaju lekko się nadymać podczas zapinania go, gdy jeździec jest jeszcze na ziemi :)

Gratuluję, osiodłałeś(-aś) konia! Miłej jazdy!

 1. Po pierwsze… konia siodła się zawsze z lewej strony. Jeżeli używasz czapraka, albo podkładki pod siodło połóż je na grzbiecie, a następnie lekko przesuń w kierunku kłębu.
 2. Ze strzemionami podciągniętymi do góry, z popręgiem przypiętym z prawej strony i ułożonym na siodle unieś siodło i następnie osadź na końskim grzbiecie (tak by czaprak się nie zsunął) Nie zarzucaj go na konia, bo zwierz może się przestraszyć, a strzemiona mogą opaść i go uderzyć.
 3. Jeżeli już pozwoliłeś siodłu delikatnie osiąść na końskim grzbiecie przesuń je nieco w przód, tak by znalazło się na właściwym miejscu. (Popręg musi być ładnie ułożony pod siodłem)
 4. Nim opuścisz popręg musisz sprawdzić czy podkładka jest rzeczywiście równo ułożona, czy nie jest pomarszczona etc.
 5. Teraz weź popręg i zapinaj stopniowo (co chwilę o jedną dziurkę). Nie zapinaj go od razu maksymalnie, bo konia może zbyt uwierać, spowodować otarcie naskórka, dyskomfort albo sprawić że w przyszłości koń będzie przerażony na widok popręgu.
 6. Pamiętaj, że popręg nie może znajdować się ani zbyt blisko końskiej klatki piersiowej, ani za daleko. Więc jeśli i siodło prawidłowo leży popręg powinien leżeć w odległości około 10 cm od łokcia konia.
 7. Opuść strzemiona, ale pamiętaj, że dopasujesz je, dopiero kiedy wsiądziesz na konia.
 8. Jeżeli popręg jest już dopięty pozostaje ci założyć mu ogłowie.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.6/10 (27 votes cast)
Jak założyć siodło?, 8.6 out of 10 based on 27 ratings

Tagi: , , ,

Zobacz podobne:
 • Brak podobnych wpisów

5 komentarzy do “Jak założyć siodło?”

 1. online Napisał:

  Dzieki za ciekawy blog

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 2. g Napisał:

  japierdole wole poprosić zawodowcó bo raczej widze tu chińskie znaczki O.O

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. Patusia_505 Napisał:

  Potrzebujana szkołke jedziecka tego moze sie wydrukuje sciage

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 4. Patusia_505 Napisał:

  Potrzebujana szkołke jedziecka tego moze sie wydrukuje sciage :D …….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 5. ofline Napisał:

  Cytuje „Jeżeli używasz czapraka albo podkładki pod siodło”, jak kto jeżeli używasz czapraka? Toż czaprak jest obowiązkowy pod siodło, ewentualnie pad. A ty co jeździsz bez?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (4 votes cast)

Zostaw komentarz