12 lut 2010

Jak pozbyć się moli?

Dodał: Archbishop | Kategoria: Owady
Mklik mączny

Mklik mączny

W artykule mowa będzie o mólu włosienniczku (Tineola bisselliella) – małym motylu nocnym z rodziny molowatych, szkodniku niszczącym ubrania, powszechnie znanym jako mól odzieżowy albo mól ubraniowy.

Zawsze „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ale co zrobić, gdy jednak zauważymy mola w szafie? Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się szkodników? Czym je zwalczać i ile to trwa?

Środków i sposobów jest sporo. Różnią się one typem i czasem działania. Tępienie moli jest dość czasochłonnym procesem i należy uzbroić się w cierpliwość (oraz niestety wkalkulować straty).

Przede wszystkim, reagujcie szybko! Czekając, tylko pogarszamy sprawę, gdyż dajemy czas molom do rozmnożenia się. Jak wiadomo, więcej moli = więcej problemów = więcej czasu straconego na ich tępienie.

Można oczywiście zgłosić się do specjalistycznej firmy, zajmującej się likwidacją moli. Takie rozwiązanie jest jednak dość drogie, a różnie bywa ze skutecznością. Jeśli jednak zdecydujecie się na nie, to żądajcie podpisania gwarancji!

Oto kilka sposobów, aby rozprawić się z nimi samodzielnie:

1. Mole nie przepadają za czystą i pachnącą szafą. Warto solidnie wyczyścić półki w szafach. Można je także przetrzeć szmatką nasączoną terpentyną, gdyż mole drażni jej zapach. Wypierzcie odzież oraz wywietrzcie mieszkanie. Owady oczywiście kochają wszystko co wełniane, uwielbiają plamy z jedzenia na ubraniach. Niestety, jeśli są bardzo głodne, to i tak jedzą praktycznie wszystko, co im się nawinie.

2. Prosty sposób na mole to… gazeta lub czasopismo. Raczej nie padną z nudów czytając skróty wystąpień sejmowych, ale za to nie przepadają za zapachem farby drukarskiej. Warto poukładać papier gazetowy w szafie, a nawet poowijać ubrania w gazety (zwłaszcza odzież futrzaną i wełnianą).

3. Mydło toaletowe – pokroić na kawałki i poukładać w szafie. Woń mydełka odgoni mole. Im bardziej intensywny zapach detergentu, tym lepiej. A jeśli o zapachach mowa, to…

4. Zapachy: lawendy, goździków, chmielu, piołunu, mięty, kamfory, ruty, orzecha włoskiego, tymianku, macierzanki, bylicy, wrotyczy, szałwii, igieł sosnowych, bergamotki najskuteczniej odstraszają mole. Można kupić gotowe bukieciki z ziół, woreczki wypchane ziołami i nasączone zapachami i poukładać je w szafie.

5. W szafie można też umieścić zasuszoną skórkę z cytryny. Chociaż z doświadczenia wiem, że nie jest to najlepsza z metod. Chociaż może Wam się trafią (oby nie) mole nie przepadające za cytrusami :) Jeśli wybierzesz tę metodę, to możesz również powbijać w nią goździki.

6. Sprawdzony sposób na mole to ziele angielskie – wystarczy powykładać je na półki. Ziele możemy także zastąpić liśćmi laurowymi lub… kasztanami.

7. Można też postawić w szafie naftalinę.

8. Środek na mole :) W sklepach jest ich cała masa od zawieszek, przez elektryczne rozpylacze i spraye, po lampy owadobójcze.

1. Mole nie lubią czystej, pachnącej szafy. Dlatego warto solidnie wyczyścić półki szaf i przetrzeć szmatką nasączoną terpentyną, mole nie znoszą jej zapachu. Wyprać odzież, porządnie wywietrzyć mieszkanie. Owady te lubują się w wełnianych rzeczach, uwielbiają plamy z jedzenia na ubraniach, ale gdy są głodne to potrafią zjeść prawie wszystko.

2. Prosty sposób na mole to zwyczajna gazeta. Nie przepadają za zapachem farby drukarskiej, dlatego warto poprzekładać papierem gazetowym odzież w szafie, a nawet poowijać ubrania w gazety (zwłaszcza odzież futrzaną i wełnianą, które mole pałaszują ze smakiem).

3. Mydło toaletowe pokroić na kawałki i poukładać w szafie. Woń mydełka odgoni mole.

4. Zapachy: lawendy, goździków, chmielu, piołunu, mięty, kamfory, ruty, orzecha włoskiego, tymianku, macierzanki, bylicy, wrotyczy, szałwii, igieł sosnowych, bergamotki też odstraszają mole. Można, więc kupić gotowe lub zrobić samemu bukieciki z ziół, woreczki wypchane ziołami i nasączone zapachami i poukładać w szafie. Albo powkładać zasuszone gałązki bezpośrednio do kieszeni lub na ubrania.

5. W szafie można też umieścić zasuszoną skórkę z cytryny.

6. W całą pomarańczę lub cytrynę należy powbijać goździki i taki owoc włożyć do szafy, ale pilnować żeby nie spleśniał lub nie dobrały się do niego muszki owocówki.

7. Sprawdzony sposób na mole to ziele angielskie, wystarczy powykładać je na półki.

8. Następny sposób to liście laurowe poumieszczane jak najgęściej między ubraniami.

9. Można też postawić w szafie naftalinę, owady nie lubią jej zapachu.

10. Skuteczny sposób na mole to zasuszone gałązki rośliny zwanej „Bagno zwyczajne”, „Rozmaryn leśny” lub ‘Bagniak” – jest ona pod ścisłą ochroną, więc nie polecam.

11. Zwykłe kasztany włożone do szafy tez mogą okazać się pomocne.

12. Oprócz w/w sposobów na rynku są dostępne różnego rodzaju środki na mole np.: — kostki, woreczki, kulki, saszetki lawendowe (lawenda 6 saszetek 4,99zł) lub o innych przeciwmolowych aromatach (kulki ok.4zł / 30 szt.),
- środki antymolowe (np.: Coś na mole 1,15zł za sztukę),
- zawieszki na mole (np.:zawieszka Moltec firmy Bros 6,90zł / 2szt),
- feromonowe pułapki na mole (np.: pułapka Trappit Pronto 12,50zł),
- lep na mole (ok.5zł),
- lampy owadobójcze (od ok. 35zł do ok.170zł) itp.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (36 votes cast)
Jak pozbyć się moli?, 7.0 out of 10 based on 36 ratings

Tagi: ,

Zobacz podobne:
  • Brak podobnych wpisów

Zostaw komentarz